Find Your Representative(s)

All representatives for the 2018-2019 year, please fill out this form.

 

2018-2019 Reps:

African & African American Studies: Elsa Hardy, Jovonna Jones, Open Position

American Studies: Michael Ortiz

Anthropology: Yoingbae Ji, Sarah Loomis, Melina Seabrook

Architecture, Landscape Architecture & Urban Planning: Sarah Hutcheson, Open Position

Astronomy: Harshil Kamdar, Ian Weaver

Biological Sciences in Dental Medicine: Open Position 

Biological Sciences in Public Health: Harim Won, Caroline Keroack

Biology, Molecular & Cellular: Jacob Austerman, Open Position (2)

Biology, Organismic and Evolutionary: Austin Garner, Jacob Suissa, Kadeem Gilbert

Biophysics: Austin Garner, Open Position

Biostatistics: Lee Kennedy-Shafer, Larry Han, Gopal Koteca

Business Administration: Nataliya Langburd Wright

Business Economics: Open Position (2)

Celtic Languages & Literatures: Nick Thyr

Chemical Biology: Limor Cohen, Clare Canavan, Jonnell Small

Chemistry and Chemical Biology: Ryan McGillicuddy, Jason Anesini, Devon Van Cura

Classics: Paul Johnston, Louis Zweig

Comparative Literature: Maria Zymara, Aurelien Bellucci

Data Science: Lipika Ramaswamy, Open Position

Division of Medical Sciences:

Biological and Biological Sciences: Breanna Titchen, Talia Hart, Lara Roach

Biomedical informatics: Gaurav Luthria, 

Immunology: Catherine Jacob-Dolan, Emily Goering

Neurobiology: Keiko Weir, Open Position (2)

Speech and Hearing Bioscience and Techology: Tanya Talkar, Open Position

Virology: Colette Matysiak, Raphael Haslecker

Earth & Planetary Sciences: Peter Sherman, Mark Baum

East Asian Languages & Civilizations: Peng Hai, Puglisi Julia, Arezu Riahi

Economics: Mattie Toma, Open Position (2)

Education: Swati Puri, Alejandro Garcia Fernandez, Open Position

Engineering & Applied Sciences:

Applied Math: Matheus Fernandes

Applied Physics: Andrew Greenspon, Open Position

Bioengineering: Blakely Bussie O'Connor, Open Position

Computer Science: Paul Tylkin, William Qian, Andy Chen

Electrical Engineering: Yingzhuo (Diana) Zhang, Karan Motwani

Materials Science and Mechanical Engineering: Clark Teeple, Open Position

English: Marissa Grunes, Open Position

Film and Visual Studies: Wesley Simon

Germanic Languages and Literatures: Hans M. Pech

Government: Hunter Rendleman, David Romney, Open Position

Health Policy Committee: Karen Smith, Lyndon James

History: Abdelrahman Mahmoud, DeAnza Cook, Ryan Low

History of Art & Architecture: Vaishnavi Patil, Maria Salvador

History of Science: Alexis Turner, Open Position

Human & Evolutionary Biology: Kevin (Ze) Hong

Inner Asian & Altaic Studies: Xiaotian Yin

Linguistics: Gunnar Lund

Mathematics: Open Positions (2)

Middle Eastern Studies Committee: Jerry Li, Oliver Mcpherson-Smith

Music: Anna Wang, Jeff Williams

Near Eastern Languages and CivilizationsJulia Puglisi, Arezu Riahi

Organizational Behavior: Leroy Gonsalves

Philosophy: Rachael Goodyear, David Thorstad

Physics: Tim Menke, Paloma Ocola

Political Economy and Government: Awa Ambra

Population Health Sciences: Emily Gilson, Open Position (2)

Psychology: Franchesa Ramirez, Tatiana Lau, Shirley Wang

Public Policy: Laura Morris, Open Position (2)

Regional Studies - East Asia Committee: Casey Oliver Stevens, Ruofan Ma

Regional Studies: Russia, E. Europe, Central Asia: Nini Arshakuni

Religion: Chance Bonar, Shannon Boley, Open Position

Romance Languages and Literatures: Anne Ratnoff, Emile Levesque-Jalbert

SEAS - Computational Science and Engineering: Open Position (2)

SEAS - Environmental Science and Engineering: Rebecca Stern, Open Position

Slavic Languages and Literatures: Alex Droznin

Social Policy: Alexandra Mitukiewicz

Sociology: Ash Smith, Andrew Keefe

South Asian Studies: Julie Edelstein

Statistics: Kristen Hunter, Open Position

Systems Biology: Mike Jin, Adam Carte

 

departmental_representatives_2017-2018_-_updated_nov_9_2017.pdf62 KB